drukuj | zamknij
www.prawo.farmacja.pl
PYTANIA i ODPOWIEDZI !
Pytania i odpowiedzi głównie w zakresie recept lekarskich.

 

Analizując pytania proszę zwrócić szczególną uwagę na daty pytań, gdyż odpowiedzi w różnym czasie mogą wynikać z pojawiających się interpretacji i wyjaśnień Ministerstwa Zdrowia lub NFZtu.

Warto zapoznać się też ze stroną o receptach, którą przygotowałem dla lekarzy i ze znajdującymi się tam pytaniami i odpowiedziami: www.RECEPTA.farmacja.pl

 Proszę traktować moje odpowiedzi jako koleżeńską pomoc, a nie wyrocznię, gdyż zawsze NFZ może wymyśłić swoje widzi mi się co też często ma miejsce.

Jeżeli ktoś ma jakieś pytanie lub chce polemizować, zapraszam do korespondencji po przeczytaniu szczegółów:

http://www.prawo.farmacja.pl/index-act-show-site-59.html

na adres:

piechula.stanislaw@farmaceuta.pl

 

Z uszanowaniem
dr farm. Stanisław Piechula

 

 

************************************

Data: 2013-06-06

Pytanie:

Na jakich drukach recept lekarz może wypisywać recepty 100%?

Odpowiedź:

Recepty 100% lekarz może wypisywać na dowolnym druku, nawet na czystej kartce papieru pod warunkiem zawarcia w niej wszystkich wymaganych danych i z wyjątkiem leków Rpw, które muszą być zawsze wypisywane na wzorze recepty dla Rpw i z numeracją nadaną przez NFZ lub dla lekarzy nie posiadających umowy z NFZ przez WIF.

Więcej szczegółów na stronie: http://recepta.farmacja.pl/recepty100.html

 

**********

 

Poniżej pytania na dzień od 05.03.2013 do 19.04.2013r.*********************

 

**********

Data: 2013-05-15

Pytanie:

Recepta na ZK zawiera lek przysługujący ZK (Nolpaza), oraz lek nie przysługujący ZK (Glucophage). Czy w takiej sytuacji można wydać Nolpazę z uprawnieniami ZK, a Glucophage jako lek refundowany?

 

Odpowiedź:

Tak można i trzeba tak zrobić - polecam opracowanie szczegółowe - http://prawo.farmacja.pl/wpisy2-act-more-id-161.html

 

***********

 

Data: 2013-05-15

Pytanie:

Zwracam się z prośbą o podpowiedź czy mając wypisany na recepcie Atoris 40 mg 30 tabl. mogę wydać zamiast niego Atoris 30 mg 30 tabletek gdyż taką dawkę przyjmuje pacjent. Czy mogę wydać tylko 20 mg jako wielokrotność dawki.

 

Odpowiedź:

Witam,

Nie, nie można tak zamieniać, tylko wielokrotność dawki czyli zamiast 40 – 20, co wynika bezpośrednio z zapisu rozporządzenia w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych : § 2.4. Osoba realizująca receptę lub zapotrzebowanie może wydać produkt leczniczy w dawce mniejszej niż określona na recepcie lub w zapotrzebowaniu, jeżeli dawka ta stanowi wielokrotność dawki, w której produkt leczniczy jest wydawany; ilość substancji czynnej zawartej w produkcie leczniczym wydawanym w dawce mniejszej ma łącznie odpowiadać ilości substancji czynnej zawartej w produkcie leczniczym w dawce określonej na recepcie lub w zapotrzebowaniu.

 

***********

 

Data: 2013-05-15

Pytanie:

Mam pytanie odnośnie leków gotowych należących do wykazu A - czy do pojedynczych opakowań musi być napisane dawkowanie jeśli kuracja nie przekracza 90 dni? Prosiłabym o przesłanie odnośnika, w którym mogłabym to sprawdzić.

 

Odpowiedź:

Odnośnie pytania - http://prawo.farmacja.pl/wpisy-act-more-id-248.html wykaz A do leków gotowych już nie istnieje, więc uważam, że nie interesuje nas które leki gotowe mają substancje z wykazu A, choć spotkałem aptekę w mazowieckim, której NFZ zakwestionował recepty z lekami gotowymi A , które realizował technik.

 

***********

 

Data: 2013-05-15

Pytanie:

Recepta wypisana w sposób prawidłowy, rozbieżność dotyczyła danych świadczeniodawcy. Zakodowany był regon, pod kodem kreskowym znajdował się nr regon rozszerzony, natomiast pieczątka zawierała dane lekarza, adres, telefon itp, natomiast był tam nr 98...., dodam, że była tam adnotacja "pro familiae". Nr 98... był oczywiście innym numerem niż zakodowany regon. Uważam, że taką receptę należy zrealizować pełnopłatnie, ze względu na rozbieżność numerów, spotkałam się jednak z różnymi interpretacjami i chciałabym poznać Pana zdanie.

 

Odpowiedź:

Proszę przeczytać http://prawo.farmacja.pl/wpisy2-act-more-id-319.html i http://prawo.farmacja.pl/wpisy2-act-more-id-339.html , dla mnie jest to recepta refundowana z podaniem do NFZ regonu i pro familiae, numer umowy 98… nic nas nie obchodzi jak jest regon.

 

***********

 

Data: 2013-05-13

Pytanie:

Czy apteka może wydać niżej wypisaną ilość opakowań określoną jako "lg nr..." przy takim zapisie na recepcie?

1. Depakine chrono 500 tabl.powl 0,5g 30 tabl lg nr 8 "b"

s:1-0-2

2. Rispolept consta inj. 0,05g 1 fiol.+strzykawka lg nr 2 "r"

s:1amp/tydzień

 

Odpowiedź:

Witam, pewnie lekarz sobie kupił nowy program do wypisywania recept, dla mnie to jest normalne, że najpierw jest opis leku i wielkość opakowania a potem ich ilość, choć nie do końca tak powinno być, lepiej gdyby lekarz nie pisał wielkości opakowania jednostkowego jednak ja bym wydał tyle ile lekarz zapisał czyli np. 8 op.

 

***********

 

Data: 2013-05-08

Pytanie:

Czy jeśli w polu Świadczeniodawcy nr regon występuje tylko w postaci kodu kreskowego, a nie widnieje na pieczątce to czy mogę taka receptę zrealizować na zniżkę czy na 100 %?

 

Odpowiedź:

A czy gdziekolwiek na recepcie jest regon np. pod kodem kreskowym czy w ogóle go nie ma ? Jak jest gdziekolwiek to jest to recepta refundowana, 2 - jak w ogóle go nie ma to 100%

 

**********

 

Data: 2013-04-04

Pytanie: Czytając komentarze ekspertów w prasie branżowej po raz kolejny mam wątpliwości przy realizacji recept na antybiotyk refundowany w przepisanej ilości innej niż pełne opakowanie. Jeśli lekarz przepisze inną ilość niż oryginalne opakowanie obecnie wydajemy najbardziej zbliżoną ale mniejszą ilość w pełnym blistrze ze zniżkami oraz pozostałą ilość, którą musimy wyciąć z blistra pełnopłatnie. Proszę o informację czy ten sposób realizacji takiej recepty jest prawidłowy ?

 

Odpowiedź:

Przy antybiotykach dzielimy do opakowania BEZPOŚREDNIEGO i najbardziej zbliżonego do zapisanego, uważam, że wciskanie pacjentowi więcej niż trzeba na 100% jest naciąganiem pacjenta i może się źle skończyć gdy się poskarży w NFZcie. Niektóre antybiotyki mają serię i datę ważności na opakowaniu każdej tabletki i tu jest konieczne wydawanie co do tabletki

 

§ 19. Jeżeli nie przyczyni się to do zmiany gwarantowanej przez producenta jakości leku, a pacjent otrzyma lek oznakowany datą ważności i numerem serii w opakowaniu własnym apteki, osoba wydająca antybiotyk do stosowania wewnętrznego, lek przepisany w postaciach parenteralnych, lek posiadający kategorię dostępności „Rpw” lub leki zawierające substancje psychotropowe z grup III-P i IV-P oraz leki zawierających środki odurzające z grupy II-N określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, dzieli ilość leku zawartą w opakowaniu, do ilości maksymalnie zbliżonej do ilości określonej na recepcie, jednak nie większej niż ilość określona przez osobę wystawiającą receptę; dzieleniu nie podlegają opakowania bezpośrednie.

 

***********

 

Data: 2013-03-26

Pytanie:

Czy może być napisane na recepcie Pulmicort 0,125 bez podania w jakiej ilości mililitrów ma być ta dawka, albo antybiotyk w zawiesinie np. Amoksiklav 457 mg  bez podania w jakiej ilości mililitrów? Często mam recepty od Pani Doktor, która ostatnio  nie wypisuje w ilu mililitrach powinny być te dawki. Zastanawiam się, czy te recepty są zgodne z ustawą refundacyjną?

 

Odpowiedź:

Uuważam, że jeżeli w sprzedaży nie ma innego o tej dawce w różnych objętościach to lek jest wypisany wystarczająco jednoznacznie, jak np. przy Pulmicorcie dawka 0,125mg jest tylko w 1 ml, gdyby w sprzedaży był np. Pulmicort 0,125/1ml i jednocześnie 0,125/2ml to byłby problem ale w takim przypadku uważam, że spełniony jest warunek rozporządzenia:

 

§ 6. 1. Dane dotyczące przepisanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych obejmują:

 

1) nazwę lub nazwę powszechnie stosowaną (międzynarodową) leku albo rodzajową lub handlową nazwę środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego lub ich nazwę skróconą, która w jednoznaczny sposób pozwala określić przepisany lek, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrób medyczny;

 

***********

 

Data: 2013-03-25

Pytanie:

Jeżeli na recepcie jest kod kreskowy Regon, natomiast nr Regon jest tylko w formie rozszerzonej tzn. zawiera 13cyfr, to czy możemy zrealizować receptę ze zniżką i na rewersie wpisać prawidłowy nr Regon zgodnie z paragrafem 16 pkt 2a?

 

Odpowiedź:

2 - tak, uważam, że można,

 

***********

 

Data: 2013-03-25

Pytanie:

Zwracam się z uprzejmym zapytaniem odnośnie postępowania dotyczącego danych osobowych pacjenta zamieszczonych na recepcie lekarskiej: czy po realizacji recepty w aptece dane te są gdzieś przekazywane przez aptekarza? jak długo aptekarz ma obowiązek przechowywać zrealizowane recepty? czy procedura ta różni się w zależności od tego czy lek jest refundowany? jaka jest podstawa prawna tych działań?

 

Odpowiedź:

1 - apteka musi przechowywać wszystkie recepty 100% 5 lat od zakończenia roku w którym były zrealizowane , a refundowane 5 lat od refundacji za nie - http://prawo.farmacja.pl/wpisy2-act-more-id-72.html;

2 - apteka przekazuje dane dotyczące recept refundowanych do NFZ;

3 - danych z recept nierefundowanych nigdzie się nie przekazuje;

4 - ustawa prawo farmaceutyczne oraz ustawa o refundacji leków oraz rozporządzenia szczegółowe do tych ustaw,

 

***********

 

Data: 2013-03-25

Pytanie:

Zauważyłem na portalu farmacja.pl w dziale Recepta informację, że umieszczenie przez lekarza litery "R" obok numeru wojewódzkiego oddziału NFZ, np. 12R jest błędem. Chciałbym dowiedzieć się czy jest to informacja wynikła po kontroli aptek przez NFZ czy też wynikająca z konkretnej podstawy prawnej. Mam sporo recept, na których lekarze wpisali ręcznie "12R" zamiast "12", w tym kilka "różowych" na leki z substancjami odurzającymi. Jeżeli muszę udać się do lekarzy w celu korekty, to chciałbym mieć podstawę prawną, ponieważ nie wszyscy lekarze są życzliwi i bez problemu robią korektę.

 

Odpowiedź:

Pytanie 29: Czy recepty z numerem płatnika wpisanym jako 12R zamiast 12 lub 2 zamiast 02, mogą być realizowane jako refundowane?

Odpowiedź Śląskiego OWNFZ: Podsumowanie: W opinii Śląskiego OW NFZ zapis identyfikatora oddziału wojewódzkiego NFZ w postaci cyfry 12R lub 2 nie stanowi podstawy  do odmowy pacjentowi realizacji recepty jako refundowanej.

Szczegóły:http://www.katowice.oia.pl/wpisy-act-more-id-4819.html

 

***********

 

Data: 2013-03-20

Pytanie:

Jak traktować receptę wydrukowaną dla określonego lekarza, z jego kodem kreskowym, na której leki wypisał inny lekarz, przybił swoją pieczątkę i złożył swój podpis?

 

Odpowiedź:

Nie wiem na jakiej podstawie dochodzi Pani do takiej wiedzy, że jest to recepta innego lekarza, ale jeżeli są na niej w polu „Dane i podpis lekarz” dane dwóch lekarzy to należy ją zrealizować na 100%, w innym przypadku gdy są dane jednego lekarza to już sprawa lekarzy, że mają złe nadruki.

 

**********

 

Data: 2013-03-20

Pytanie i odpowiedzi:

Na recepcie lekarz określił postać leku jako tabletki, czy można zamiennie wydać kapsułki (tabletki rozpuszczalne czyli inną doustną postać leku) w przypadku gdy:

1. lek nie istnieje w postaci tabletek a tylko kapsułek?

Odpowiedź: Tak można, farmaceuta ustala właściwą postać leku.

 

2. tabletki są zarejestrowane ale są niedostępne?

Odpowiedź: Tak można ale nie jako refundowane.

 

3. refundowane są zarówno tabletki jak i kapsułki itp.?

Odpowiedź: Refundowane można wydać tylko te, które są na recepcie.

 

4. Co w sytuacji gdy lekarz nie określi postaci leku a są refundowane tabletki i kapsułki i tabl. rozpuszczalne?

Odpowiedź: Farmaceuta ma prawo ustalić postać leku i w takim przypadku może także wydać refundowaną postać.

 

**********

 

Data: 2013-03-20

Pytanie:

Czy w związku z pomyłkami w przesyłaniu danych elektronicznych do NFZ można prosić o otwarcie poprzednich okresów refundacyjnych i poprawiać te  błędne dane (chodzi głównie o daty wypisania recept)?

 

Odpowiedź:

Zgodnie z zapisami ustawy refundacyjnej: Złożenie przez aptekę korekty do zamkniętego okresu rozliczeniowego jest możliwe jedynie po pozytywnym rozpatrzeniu umotywowanego wniosku apteki przez dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu. Korekty do zamkniętego okresu rozliczeniowego apteka może składać w terminie 3 miesięcy od daty jego zamknięcia, nie później jednak niż do 15 marca roku następnego.

 

**********

 

Data: 2013-03-16

Pytanie:

Proszę o wyjaśnienie i pomoc. Mam zarejestrowaną prywatną praktykę lekarską (gabinet lekarski) z nadanym numerem REGON, recepty wystawiam z nagłówkiem gabinet lekarski... i regon. Czy wypisując receptę dla siebie muszę mieć oddzielny bloczek recept z nagłówkiem moich danych osobistych (nazwisko, imię, adres...) i numerem 98...? Czy na  receptach gabinetowych z regonem nie mogę wypisać dla siebie recepty prowadząc uproszczoną dokumentację dotyczącą mojej osoby?. Proszę o wyjaśnienie ponieważ o takiej interpretacji dowiedziałem się z Łódzkiego Oddziału NFZ.

 

Odpowiedź:

dość dokładnie objaśniłem to w odpowiedzi na pytanie nr 8

http://recepta.farmacja.pl/pytania.html

proszę przeczytać, to cała strona dla lekarzy o receptach, jeżeli coś będzie niezrozumiałe proszę jeszcze napisać,

 

***********

 

Data: 2013-03-15

Pytanie:

Czy na recepcie z najnowszą numeracją wystarczy wydrukowane - bez pieczątki imię nazwisko lekarza( bez PWZ, ) + kod kreskowy z 7-cyfrowym prawem wykonywania zawodu lub zakodowanym (tj 10 cyfrowym). To, że imię , nazwisko, PWZ lekarza może być wydrukowane + kod kreskowy-jest dla nas jasne.

 

Odpowiedź:

Obowiązkiem lekarza jest zamieszczenie na recepcie prawidłowego numeru regon i PWZ oraz kodów kreskowych pozwalających na ich automatyczne odczytanie i czasami lekarze zamieszczają te numery w postaci cyfrowej tylko pod kodem kreskowym. Taki sposób jest także prawidłowy ale pod warunkiem, że jest to tylko i dokładnie ten właściwy numer, a nie jakaś dodatkowa kombinacja cyfr lub znaków, z których należałoby dopiero wyciągać prawidłowy numer.

 

Jednak jest to błąd i ewentualny problem lekarza, gdyż należy pamiętać, że apteka może takie nieprawidłowe recepty zrealizować korzystając z §16.2.a) i b), czyli

 

§ 16. 2) jeżeli na recepcie wpisano w sposób nieczytelny lub niezgodny z rozporządzeniem:

a) numer prawa wykonywania zawodu osoby wystawiającej receptę - osoba wydająca określa go na podstawie posiadanych danych dotyczących osoby wystawiającej receptę; osoba wydająca zamieszcza ten numer na rewersie recepty oraz składa swój podpis i zamieszcza go w komunikacie elektronicznym przekazywanym do oddziału wojewódzkiego Funduszu, o którym mowa w art. 45 ust. 2 ustawy o refundacji,

 

b) dane dotyczące osoby uprawnionej albo świadczeniodawcy, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 - osoba wydająca określa je na podstawie posiadanych danych; osoba wydająca zamieszcza je na rewersie recepty oraz składa swój podpis i zamieszcza je w komunikacie elektronicznym przekazywanym do oddziału wojewódzkiego Funduszu, o którym mowa w art. 45 ust. 2 ustawy o refundacji;

 

***********

 

Data: 2013-03-14

Pytanie:

Recepta jest z nowym numerem 02 i jest to recepta przepisana przez lekarza dla siebie jednak nie posiada numeru umowy 98 tylko w górnej części jest przybita pieczątka przychodni, w której lekarz przyjmuje. Czy możemy zrealizować taką receptę na zniżkę pomimo braku kodu kreskowego z Regonem?

 

Odpowiedź:

Jeżeli jest regon to musi on być kodem kreskowym i inne numery np. umowy nas nie interesują, jeżeli jest TYLKO numer umowy bez regonu to numer umowy NIE musi być kodem kreskowym, reszta nie ma znaczenia, kto skąd i dlaczego.

 

***********

 

Data: 2013-03-14

Pytanie:

Moje pytanie dotyczy wystąpienia do dyrektora funduszu w sprawie korekty ewentualnych błędów które mogły być popełnione podczas wprowadzania danych z recept. Zasugerował Pan doktor korektę błędów z 2012 roku. W ustawie o refundacji znalazłem zapis o składaniu korekt do 3 miesięcy od zamknięcia okresu rozliczeniowego ale nie później niż do 15 marca. Czy istnieje jakiś sposób aby skorygować ewentualne wcześniejsze błędy?

 

Odpowiedź:

Oficjalnie tylko 3 miesiące ale nieoficjalnie jeszcze nikt nie sprawdził, czy dyrektor się zgodzi na wcześniejsze jednak jeżeli to są błędy tylko danych nie mające wpływu na refundację to proszę na razie w ogóle nic nie robić, gdyż przerabiamy zapisy, które apteki wybronią od jakichkolwiek kar za błedne oddawanie danych nie mających wpływu na refundację, napiszemy niebawem w Internecie.

 

http://prawo.farmacja.pl/wpisy2-act-more-id-337.html

 

***********

 

Data: 2013-03-14

Pytanie:

Czy cena zamiennika nie może być wyższa od ceny leku czy wysokości limitu ?

 

Odpowiedź:

 http://prawo.farmacja.pl/wpisy-act-more-id-252.html

Cena zamiennika ma być tylko niższa od ceny leku na recepcie,

 

***********

 

Data: 2013-03-12

Pytanie:

Istnieje przepis prawa, zakazujący wydawać z apteki leki w ilościach hurtowych. Jaką ilość leku lub suplementu diety należy uznać za hurtową? Jak odnosi się do tego Inspekcja Farmaceutyczna? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Odpowiedź:

Apteka prowadzi detaliczną sprzedaż LEKÓW do czego może się czepiać WIF i Jego zdaniem to taka ilość, która jest potrzebna jednemu pacjentowi oczywiście w zakresie zdrowego rozsądku, więc jak Pani sprzeda jednemu pacjentowi 100 Sudafedów, to nie jest to sprzedaż detaliczna, w dodatku WIF też argumentuje to ilością którą jako farmaceutka Pani może w oparciu o swoją wiedzę zaproponować pacjentowi do zażywania, natomiast suplementy diety nie interesują WIF choć warto pamiętać, że czym by Pani nie handlowała, to prowadzi Pani sprzedaż detaliczną,

 

***********

 

Data: 2013-03-12

Pytanie:

Piszę do Pana w sprawie numeru Regon na recepcie. Ostatnio trafiły do mych rąk recepty z dwoma Regonami. Jeden z nich był zapisany jako kod kreskowy, drugi widniał na stemplu przychodni. Były zupełnie inne. Myśląc, że lekarz pomylił blankiety i wypisał leki na tych z prywatnego gabinetu, zadzwoniłam do niego aby rozwiązać ten problem. Wielce się zdziwiłam, gdy usłyszałam, że tak ma być i mam wpisać Regon przychodni. Lekarz wyjaśnił mi, że pytał NFZ i uzyskał informację, że tak jest właściwie. Zadzwoniłam więc do naszego oddziału NFZ(lubelski) i tam usłyszałam, że tak być nie może. Nie powiedziano mi jednak jak ten problem rozwiązać. Piszę do Pana z nadzieją, że uzyskam wreszcie właściwą odpowiedź.

 

Drugi problem to zostawianie pustego pola w miejscu uprawnień dodatkowych. Czy możemy tam wbić stemplem iks (specjalnie do tego zamówionym) czy lepiej zostawić to pole puste? Lekarze nagminnie nie wpisują iksów w tym miejscu. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

 

Odpowiedź:

ad1 - musi być numer regon i taki sam kod kreskowy numeru regon, receptę można odesłać lekarzowi do poprawy lub zrealizować na 100% ale jak Pani wpisze właściwy kod ręcznie nie korzystając z kresek to też będzie właściwie, zawsze może Pani powiedzieć, że nie korzystała przy tej recepcie z kodu kreskowego, jednak tak to utwierdzi Pani w przekonaniu lekarza, że robi właściwie,

 

ad 2 - to duży problem o którym na razie się nie mówi ale powinny tam być Xy , choć ich dopisywanie jest niezgodne z rozporządzeniem.

 

***********

 

Data: 2013-03-09

Pytanie:

Czy od 1 kwietnia, będzie można ręcznie dopisywać numery, które mają być przedstawione w kodach? Jeżeli czytnik ich nie czyta bo np. lekarz przyłożył pieczątkę? albo słabo jest zaznaczony kod paskowy? Czy programy w NFZecie, będą to wyłapywać?

 

Odpowiedź:

Nie uważam, by z tym był jakikolwiek problem, wiele kodów kreskowych jest tak naniesionych, że czytniki ich nie czytają i zawsze można je wbić ręcznie, ale może dobrze by było by nie wolno ich w przyszłości realizować gdy kod się nie czyta, to by lekarze zaczęli je zawsze dokładnie drukować, ale w takie coś nawet nie wierzę.

 

***********

 

Data: 2013-03-09

Pytanie:

Z jaką odpłatnością realizować recepty, na których są 2 regony? Docierają do mnie recepty , na których w pieczątce jest kod Regon inny niż w kodzie paskowym recepty. Czy lekarz, który twierdzi, że jest u danego świadczeniodawcy na kontrakcie i używa swoich recept z gabinetu, a przybija np. pieczątkę nagłówkową szpitala - ma od szpitala dostać blankiety recept z regonem szpitala w kodzie paskowym?

 

Odpowiedź:

Nie ma takiej możliwości regon na recepcie w kodzie kreskowym i regon z nagłówka muszą być takie same, niech się zdecyduje czego używa, lub na 100%.

 

***********

 

Data: 2013-03-08

Pytanie:

Czy możemy objąć refundacją lek wypisany w następujący sposób:

Rp.

Progesteron 400 mg ! R

But.cacao q.s.

M. F. Glob. Vag.

DTD NO 12

 

Biorąc pod uwagę:

Art 6 pkt. 5 ustawy nr 696 z dnia 12 maja 2011 r.:

Leki recepturowe przygotowane z surowców farmaceutycznych lub z leków gotowych, dla których została wydana decyzja administracyjna o objęciu refundacją, są wydawane świadczeniobiorcy za odpłatnością ryczałtową, pod warunkiem, że przepisana dawka leku recepturowego jest mniejsza od najmniejszej dawki leku gotowego w formie stałej stosowanej doustnie oraz to, że Luteina 50 tabletki podjęzykowe występuje w dawce 50 mg Progesteronu. Dodam od siebie ze globulki są wykonywane z substancji recepturowej.

 

Odpowiedź:

Uważam, że tak, jako refundowane, ma Pani rację.

 

***********

 

Data: 2013-03-07

Pytanie:

Niżej pozwoliłam sobie wkleić skopiowane pytanie koleżanki/kolegi i Pana odpowiedź. Ja również mam podobne wątpliwości. W dawkowaniu 4 x dziennie podana jest tylko częstotliwość stosowania wyrobu medycznego, nie ma natomiast jednostek dawkowania: pasek, oznaczenie itp. Pamiętam, że rok temu Śląski NFZ w pytaniach i odpowiedziach udostępnionych na stronie internetowej OIA uznał za błędne dawkowanie 2x dla Zafironu, mimo,że wiadomo, że niemożliwe jest zastosowanie połowy kapsułki do inhalacji. Analogicznie do pasków, wiadomo że nie można do pomiaru użyć mniej niż 1 paska, jednak wciąż nie ma tu jednostek dawkowania. Jak Pan uważa?

 

Jeżeli lekarz wypisuje pacjentowi więcej niż dwa najmniejsze opakowania zobligowany jest do podania uściślonego dawkowania, umożliwiającego weryfikację przez osobę realizującą receptę czasu kuracji. Czy zapis pasków do glukometru np. 6 op. 4xdziennie, bardzo często praktykowany przez lekarzy, jest wystarczający w oparciu o posiadane dane produktu, z których wynika iż pacjent jednorazowo musi wykonać minimum jeden pomiar?

 

Odpowiedź:

Nie rozumiem tu Pani obaw , przecież 4 x dziennie = przynajmniej 4x1 pasek , a to x 90 dni = maksymalnie 360 pasków do wydania.

 

Ja stoję na takim stanowisku jak napisałem, dla mnie 4xdziennie jest równoznaczne z 4x1 najmniejszą jednostką dawkowania tych produktów jest 1 sztuka, ale obawy zawsze pozostają czy NFZ będzie złośliwy czy rozsądny, nasz śląski dotychczas jest raczej rozsądny,

 

***********

 

Data: 2013-03-07

Pytanie:

Bardzo przepraszam ale nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie, jeżeli zapisany jest np. Euthyrox 100 tabl. a dawkowanie jest 1 tabl. dziennie to czy można wydać to opakowanie?

 

Odpowiedź:

Nie bo są opakowania po 50 tabl. a 100 to za dużo na 90 dni, rozsądni lekarze przepisują 2op po 50 ale bez dawkowania, tak samo 1x100 ale bez dawkowania można by wydać,

 

***********

 

Data: 2013-03-07

Pytanie:

Mam pytanie czy okienko "Uprawnienia" może pozostać puste. Lekarz, którego recepty bardzo często pojawiają się w aptece, w której pracuję nie wpisuje w pole z uprawnieniami X. Co Pan na ten temat sądzi? Z góry serdecznie dziękuję za pomoc!

 

Odpowiedź:

Niestety przepisy nie mówią o takiej możliwości, ale nie spotkałem się by jakikolwiek NFZ takie recepty kwestionował a jest ich bardzo dużo.

 

***********

 

Data: 2013-03-06

Pytanie:

Chodzi o krople oczne np. Oftensin. Gdy mamy na recepcie 2 opakowania a dawkowanie 1 x OP/OL czyli na 90dni mamy 180kropli=9ml. Oftensin pakowany jest po 5ml i wygląda na to że nie można 2 opakowań wydać. Jednakże na ulotce jest adnotacja żeby nie stosować otwartego opakowania dłużej niż 1 miesiąc. Jak się do tego ustosunkować??

 

Odpowiedź:

Ja bym wydał 2 opakowania, co wynika z daty ważności jak Pan zauważył,

 

***********

 

Data: 2013-03-05

Pytanie:

Czy Legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi  wydana przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Rzeczpospolitej Polskiej: Prezes Rady Głównej Krzysztof Stankowski. Sekretarz Rady Głównej Ewa Kołakowska, uprawnia do zniżek na leki? Nie ma tu nr legitymacji, są natomiast 3 odznaki ZHDK: odznaka 3 stopnia nr ... , odznaka 2 stopnia nr ...i odznaka 1 stopnia nr 711 wydana w 2005 r (najbardziej aktualna).

 

Odpowiedź:

Proszę tu sobie zobaczyć jak ma wyglądać taka legitymacja:

http://prawo.farmacja.pl/wpisy2-act-more-id-161.html

na końcu załącznika są wzory dokumentów, ale jak nie ma numeru to i tak nie ma Pani co przepisać na rewers więc nie ma co się tym przejmować, numer musi być, gdyż musi go Pani przepisać.

 

***********

 

Data: 2013-03-05

Pytanie:

Jeśli technik pracował na 1/2 etatu a zmienię umowę na cały etat to czy muszę zawiadomić NFZ

 

Odpowiedź:

Tak a tu szczegóły:http://prawo.farmacja.pl/wpisy-act-more-id-330.html

 

**********

 

Poniżej pytania w okresie od dnia 30.12.2012r. do dnia 04.03.2013r.*************

 

************************************

Data: 2013-03-03

Pytanie:

Witam serdecznie? Mam pytaniem czy na recepcie lekarz może wpisać zwrot "vel". Konkretnie spotkałam się z zapisem: Duomox 1g vel Ospamox 1g? Rozumiem,  że lekarz pozostawił farmaceucie (lub pacjentowi) wybór, który preparat ma wybrać. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Odpowiedź:

Witam, też czasem takie recepty realizuję, uważam, że nie ma przeciwwskazań.

 

***********

 

Data:2013-03-01

Pytanie:

Mam wybitą receptę, na której był przepisany lek w ilości 150 szt. Wydałam 1 op po 100 i 1 op po 50. Niestety program komputerowy (KAMSOFT) przyjmuje to jako wydanie dwóch leków, co w przypadku 5-ciu pozycji na rp. daje już szóstą. Pojawia się ostrzeżenie, że zestawienie refundacyjne będzie odrzucone. Czy ma Pan doświadczenie, w takich przypadkach?  Domyślam się , że będzie jakiś problem i konieczny będzie kontakt z NFZ. Zrobię to w poniedziałek ale zastanawiam się, czy można tego typu "problemy" uniknąć?

 

Odpowiedź:

Witam, nie mam programu Kamsoft ale wiem, że te pozycje należy łączyć i można tak realizować. Jak podpowiadają Koledzy oto link do informacji:

http://www.kamsoft.pl/prod/aow/aktualnosci.htm/LACZENIE_POZYCJI_NA_RECEPCIE.pdf

 

********

 

Data: 2013-02-27

Pytanie:

Witam, proszę o poradę w sprawie odpadów. czy muszę wysyłać sprawozdanie jeżeli : w danym roku nie utylizowałam swoich leków przeterminowanych ( robię to co 3 lata), nie zużyłam świetlówek i nie zebrałam sprzętu elektronicznego? ALE:

1 - w mojej aptece znajduje się pojemnik na leki przeterminowane dla pacjentów i jest regularnie opróżniany,

 

Ad1 - te leki to nie jest Pani sprawa, pewnie utylizowane są przez urząd miasta. Sprawozdaje się Pani tylko ze swoich leków przeterminowanych, które powinna Pani oddawać do utylizacji jako apteka osobno;

 

2 - mam swój pojemnik na śmieci ALE papier i folię wrzucamy do dużych zbiorników kontenerowych które zabiera miasto bezpłatnie.

 

Ad 2 - Nie sprawozdaje się Pani z śmieci komunalnych to inny rodzaj śmieci, jednak raczej takich śmieci nie może Pani usuwać do tych pojemników, które najprawdopodobniej są tylko dla mieszkańców;

 

3 - zużyte tonery do drukarek wyrzucam do specjalnego pojemnika na te odpady;

 

Ad 3 - jako firma powinna Pani to utylizować i mieć potwierdzenie przekazania odpadów, te pojemniki najprawdopodobniej nie są wystawione po to by firmy mogły do nich wrzucać śmieci a tylko mieszkańcy,

 

**********

 

Data: 2013-02-27

Pytanie:

Witam, mam pytanie odnośnie informacji na temat recept opublikowanej na stronie DIL. Czy istnieje wzór recept prywatnych, nierefundowanych, na jakich można wystawiać leki bez refundacji? Czy można wykorzystać stare druki (z miejscem „choroby przewlekle”) do tego celu?

 

Odpowiedź:

Witam, tu znajdzie Pani wszystkie szczegóły: http://recepta.farmacja.pl/recepty100.html zachęcam też do zapoznania się z całą witryną bardzo przydatną dla lekarzy,

 

***************

 

Data: 2013-02-26

Pytanie:

Dotarła do naszej apteki recepta RPW nr 02... wystawiona w lutym, posiada ona jednak tylko dwa kody kreskowe (nr Rp. i PWZ lekarza) rozumiem, że powinna mieć jednak jeszcze trzeci kod (świadczeniodawcy)?

 

Odpowiedź:

Jeżeli jest regon bez kodu to tak nie może być i muszą być trzy kody kreskowe, jak jest numer umowy 98... bez kodu to tak może być, gdyż numer umowy nie musi być dodatkowo zamieszczany kodem kreskowym.

 

*************

 

Data: 2013-02-26

Pytanie:

Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie jaką ilość leku wydać i z jaka odpłatnością przy zapisie: Nolpaza 20 1op a 60 S: 1x1.

 

Odpowiedź:

Wydać 1 op. a 56 lub 2op. a 28 ze zniżką.

 

**********

 

Data: 2013-02-25

Pytanie:

Trafiają do mnie recepty robione - konkretnie na globulki zawierające duże dawki progesteronu /stosowane przez paru ginekologów w terapii przy staraniach i podtrzymaniu ciąży - stosowane średnio co miesiąc/ - pisane z „datą realizacji od dnia". Czy spotkał się Pan z tak pisanymi receptami i czy są jakiekolwiek podstawy aby takich recept nie realizować jako refundowane?

 

Odpowiedź:

Witam, temat jest dość zawiły, ale jeżeli na recepcie jest takie okienko to powinno to być dozwolone jego wykorzystywanie, warto jednak zwrócić uwagę , że:

- na jednej recepcie można przepisać pojedynczą ilość leku recepturowego, ustaloną na podstawie przepisów określających leki, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne stosowane przy sporządzeniu leków recepturowych i

- osoba uprawniona może wystawić do trzech recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 90 dni stosowania, a w przypadku recept na środki antykoncepcyjne do sześciu recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 6-miesięcznego stosowania,

 

tak więc teoretycznie lekarz mógłby uznać, że przepisuje leku recepturowego na 3 miesiące i rozbija go na 2 lub 3 recepty, dobrze by było gdyby z dawkowania wynikało, że taka jedna recepta jest na 1 miesiąc JEDNAK proszę zwrócić uwagę, że lekarz może wypisać dowolną ilość recept na leki recepturowe jednorazowo, więc może także wypisać 3 recepty od razu by je pacjentka zrealizowała też od razu.

 

*********

 

Data: 2013-02-25

Pytanie:

Mam dwa pytania:

1. Czy puste pole "uprawnienia dodatkowe" na druku recepty powoduje, że cała recepta jest na 100%?

 

Odpowiedź:

nie uważam tak i NFZ nigdy się tego braku X się nie czepiał, gdyż w przypadku gdy dana osoba posiada jakieś uprawnienia to apteka je musimy weryfikować, brak X nic nie zmienia, choć rzeczywiście rozporządzenie dla tego przypadku nie określa jasno jak dla innych, że lekarz można tego nie wpisywać,

 

Pytanie:

2. Czy można wydać zapisany na recepcie lek gotowy, w skład którego wchodzi substancja z wykazu A, w przypadku gdy nie jest podany sposób dawkowania?

 

Odpowiedź:

już nie istnieją leki z grupy A, a więc ten system nie istnieje, przynajmniej na razie, istnieją tylko substancje recepturowe z grupy A i tu musi być dawkowanie przy lekach recepturowych: leku recepturowego zawierającego w swoim składzie środek odurzający, substancję psychotropową w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii lub substancję zaliczoną do wykazu A substancji bardzo silnie działających określoną w Farmakopei Polskiej;

 

*********

 

Data: 2013-02-24

Pytanie:

Panie Prezesie miałabym kilka pytań do Pana związanych z kontrolą apteki przez NFZ. Otrzymałam poprzez portal świadczeniodawcy zawiadomienie o mającej się odbyć kontroli recept zrealizowanych w mojej aptece. NFZ zażądał mojej obecności w Katowicach w siedzibie funduszu w określonym dniu i o określonej godzinie. Czy kontrola nie powinna odbyć się w siedzibie podmiotu kontrolowanego?.

 

Odpowiedź:

Zdecydowanie uważam, że tak, moim zdaniem NFZ nie ma prawa żądać przynoszenia sobie recept do NFZtu. Powinien sam sobie je odebrać w aptece, jednak nigdy tego problemu nie poruszaliśmy uważając, że o wiele lepiej jest dla aptek, gdy wiedzą co będzie kontrolowane, a nawet jeszcze mają czas by sobie te recepty przed ich zawiezieniem przeglądnąć.

 

Pytanie:

Czy zawiadomienie o mającej odbyć się kontroli nie powinno być przesłane listem poleconym jak ma to miejsce w przypadku każdej innej kontroli?

 

Odpowiedź

Podpisała Pani umowę z NFZ, w której zgodziła się, że kontakt będzie się odbywał za pośrednictwem Portalu Świadczeniodawcy, więc teraz musimy przystać na to co podpisaliśmy.

 

Pytanie:

Wezwanie mnie do Katowic naraża mnie na całodzienną nieobecność w pracy jak również koszty związane z podróżą do Katowic. Czy zasadne jest narażanie aptekarza na wymierne straty. Jakie jest Pana stanowiska w kwestii obciążenia NFZ kosztami mojego dojazdu (140 km ) i kosztami nieobecności w aptece.

 

Odpowiedź:

Jak napisałem, ma Pani w tej kwestii rację i uważam, że jeżeli się Pani postawi to będą musieli przyjechać i pobrać sobie recepty do kontroli, ale proszę rozważyć, czy te koszty po Pani stronie nie warto ponieść by wiedzieć wcześniej co będzie kontrolowane.

 

*********

 

Data: 2013-02-24

Pytanie:

Szanowny Panie Prezesie, Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w interpretacji przepisów w świetle obowiązującego prawa farmaceutycznego w dwóch kwestiach, gdyż mam wątpliwości, czy właściwie realizuję recepty:

1) Ze względu na fakt, iż obecnie recepty bardzo często drukowane są na cienkim papierze, dane znajdujące się na awersie recepty uniemożliwiają czytelne bezpośrednie otaksowanie recepty; w związku z powyższym taksacji dokonuję na osobnym dokumencie(kartka papieru), na którym również nanoszę wszystkie dane brakujące lub naniesione w sposób nieczytelny na awersie recepty, włącznie z pieczątką imienną i podpisem osoby realizującej receptę. Moje pytanie brzmi, czy mogę traktować osobny dokument, na którym dokonuję taksacji recepty, jako jej rewers i na nim nanosić wszystkie dane, na weryfikację których pozwala mi rozporządzenie, oraz podpis i pieczątkę osoby realizującej receptę?.

 

Odpowiedź:

uważam, że tak, ALE ! na prawdziwym rewersie recepty musi być zawsze i tak pieczątka i podpis realizującego receptę, brak danych osoby realizującej i podpisu na rewersie recepty doprowadził już kilka aptek do zwrotu refundacji za wydane leki na takie recepty.

 

Pytanie:

2) Jeżeli lekarz wypisuje pacjentowi więcej niż dwa najmniejsze opakowania zobligowany jest do podania uściślonego dawkowania, umożliwiającego weryfikację przez osobę realizującą receptę czasu kuracji. Czy zapis pasków do glukometru np. 6 op. 4xdziennie, bardzo często praktykowany przez lekarzy, jest wystarczający w oparciu o posiadane dane produktu, z których wynika iż pacjent jednorazowo musi wykonać minimum jeden pomiar?

 

Odpowiedź:

Nie rozumiem tu Pani obaw , przecież 4 x dziennie = przynajmniej 4x1 pasek , a to x 90 dni = maksymalnie 360 pasków do wydania.

 

**********

 

Data: 2013-02-23

Pytanie:

Czy w przypadku leków psychotropowych np. Estazolam (pomijając grupę II P ) okres ważności recepty wynosi 2 tygodnie czy 30 dni od daty wystawienia?

 

Odpowiedź:

§ 10. 1. Recepty, na których przepisano preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N lub substancje psychotropowe grupy II-P, są realizowane nie później niż w ciągu 14 dni od daty ich wystawienia, z uwzględnieniem ust. 2.,. Inne „zwykłe” leki standardowo 30 dni.

 

**********

 

Data: 2013-02-21

Pytanie:

Witam! Bardzo proszę o pomoc w interpretacji rozporządzenia z 8 marca 2012 poz.260, odnośnie realizacji 100% recept  na leki zawierające substancje psychotropowe z grupy IV-P (np. Alprazolam, Diazepam). Bywa, że weterynarze piszą te leki dla siebie na receptach weterynaryjnych lub na zwykłej kartce papieru. Paragraf 11 w/w rozporządzenia brzmi: "Recepta, na której przepisano wyłącznie leki nie podlegające refundacji nie musi odpowiadać wzorowi określonemu w załączniku nr 6 do rozporządzenia,  chyba że na recepcie przepisano leki zawierające substancje psychotropowe z grup III-P i IV-P oraz leki zawierające środki odurzające z grupy II-N określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii." Moja interpretacja i pytanie: Według tego zapisu apteka nie może wydać leku zawierającego substancję psychotropową z grupy IV-P, gdy zostanie on zapisany na recepcie weterynaryjnej czy też na zwykłej kartce papieru, choćby zawierały one wszystkie wymagane dane i pieczątki. Czy ja dobrze myślę???

 

Odpowiedź:

Proszę w sprawach weterynarzy nie kierować się rozporządzeniem w sprawie recept a tylko w sprawie wystawiania przez lekarzy weterynarii recept na produkty lecznicze lub leki recepturowe przeznaczone dla ludzi, które będą stosowane u zwierząt: http://prawo.farmacja.pl/wpisy2-act-more-id-181.html

Tam dokładnie określono wzór recepty jaką musi stosować weterynarz i na niej może przepisać dowolny lek stosowany u ludzi. Apteka nie może kwestionować żadnych leków wypisywanych przez weterynarzu, jeżeli są wypisane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Należy też pamiętać, że weterynarz może stosować także weterynaryjne recepty różowe.

 

**********

 

Data: 2013-02-20

Pytanie:

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami i różnorodną interpretacją zarówno przez lekarzy jak i farmaceutów przepisów Rozporządzenia w sprawie recept lekarskich z dnia 8 marca 2012r odnośnie obowiązku nanoszenia na receptach zaczynających się nr 02 kodów kreskowych, zwracam się z prośbą o wyjaśnienie zapisu §3 ust. 5 i 6 wyżej wymienionej ustawy, w zakresie formy w jakiej na recepcie mają być przedstawione kody kreskowe Regon i PZWL.

 

§3 ust.6 mówi „sposób przedstawiania danych w postaci kodu kreskowego, o którym mowa w ust.5, określa załącznik nr 5 do rozporządzenia”, natomiast przywołany załącznik mówi w części I, ust.1 pkt 1.”identyfikator osoby uprawnionej (...)jest przedstawiany jako ciąg czternastu cyfr(...)

natomiast nie mówi wprost czy ciąg tych cyfr musi być zamieszczony na recepcie pod kodem kreskowym, czy też jest zakodowany w tymże kodzie i wystarczy naniesienie samego kodu kreskowego.

Recepty jakie trafiają do naszej apteki są różnorodne pod tym względem i zawierają zarówno kod kreskowy z ciągiem 14 cyfr, jak i sam kod kreskowy a także kod kreskowy z ciągiem 9 cyfr stanowiącym nr Regon. Ta sama sytuacja dotyczy nr PZWL przedstawianego w postaci kodu kreskowego, tzn. występuje sam kod kreskowy, kod kreskowy z ciągiem 10 cyfr zgodnie z załącznikiem nr 5 oraz kod kreskowy z ciągiem 7 cyfr, stanowiącym nr PZWL.

 

Odpowiedź:

Witam, tak na chłopski rozum to powinno być tak:

1 - na recepcie muszą być te dane naniesione jak dotychczas cyframi Regon, numer recepty i PWZ i w swoich odpowiednich miejscach,

2 - te numery muszą być dodatkowo naniesione kodami kreskowymi do elektronicznego odczytu, nic więcej poza kreseczkami nie musi być , choć może być wpisane pod kodem kreskowym jego numer ale nas to nie obchodzi.

 

***********

 

Data: 2013-02-20

Pytanie:

Czy lekarz może wypisywać recepty 100% na czystej kartce papieru ?

 

Odpowiedź:

Tak, lekarz może wypisać receptę na leki pełnopłatne , które mogą być wydawane w aptece tylko na receptę (nie dotyczy leków wydawanych na Rpw) na czystej i dowolnej kartce papieru o dowolnych wymiarach, jednak musi na niej zamieścić wszystkie wymagane informacje zgodnie z rozporządzeniem w sprawie recept lekarskich. Szczegóły: http://recepta.farmacja.pl/recepty100.html

 

**********

 

Data: 2013-02-19

Pytanie:

Szanowny Panie Prezesie! Mam pytanie: W przypadku gdy recepta jest wystawiona dla Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi na Cardurę XL 4 mg, a obok leku jest zaznaczona odpłatność R - wydajemy lek na odpłatność ryczałtową czy bezpłatnie do wysokości limitu?

 

Odpowiedź:

Witam, uważam, że w tym przypadku wydajemy tak jak dla pacjenta jest korzystniej gdyż przysługują mu przywileje z racji ZK jak i ma ten lek refundowany jako zwykły ubezpieczony, a lek jest refundowany WZW czyli we wszystkich Zarejestrowanych Wskazaniach, podobnie przy innych lekach z takim układem danych. Uprzywilejowanie ma dać pacjentowi dodatkowe możliwości , a nie go krzywdzić.

 

************

 

Data: 2013-02-18

Pytanie:

Dziękuję za opracowanie zawarte na www.recepta.farmacja.pl. Jestem lekarzem i raczej znałem wszystkie (albo przynajmniej większość) problemy związane z wypisywaniem recept. Ale takie syntetyczne ujęcie w jednym miejscu wszystkiego jest pomocne. Mam jedną poważną wątpliwość. Napisał Pan - cytuję: 7a - wypisując recepty nazwami handlowymi najlepiej podać krótką nazwę handlową bez dodawania zbędnych informacji jak np. producenta czy sposobu pakowania leku, itp., jednak najlepszym sposobem na wypisywanie nazw leków jest podawanie nazw międzynarodowych, wtedy szansa na realizację recepty jest największa, gdyż prawdopodobieństwo znalezienia jednego z odpowiedników jest największe. Przy wpisaniu np. nazwy handlowej najtańszego odpowiednika apteka nie może wydać nic innego i przy jego całkowitym braku pacjent może tylko wrócić do lekarza po inną receptę lub wykupić inny odpowiednik tylko na 100%. Ponadto wpisując nazwę międzynarodową lekarz wykorzystuje wszystkie wskazania jakie w jakiejkolwiek nazwie handlowej o tej nazwie międzynarodowej występują. Chodzi o ostatnie zdanie. Wydaje mi się, że tak nie jest. Weźmy przykład teoretyczny: Jeśli mamy lek o nazwie międzynarodowej X, który występuje w postaciach handlowych: A, B i C, i jeśli wskazania dla tych leków (zawarte w ChPL-ach) są takie: - dla A : choroba1, choroba2, choroba3 - dla B : choroba1, choroba2 - dla C : choroba1, choroba3. To teraz jeśli pacjent ma chorobę określoną jako "choroba2" - to jasne jest, że można mu wypisać TYLKO lek A lub lek B. Jeśli napiszę na recepcie nazwę międzynarodową leku X - to wtedy nie mam kontroli nad tym co aptekarz wyda. I jeśli wyda lek C - to można oskarżyć lekarza o leczenie niezgodne z ChPL-em !! Zdaje sobie sprawę, że to jest bez sensu. Ale zapewne tak właśnie będą to interpretować kontrolujący urzędnicy. To powoduje, że chcąc wypisać lek pod nazwą międzynarodową - lekarz musi mieć pewność, że we wszystkich dostępnych preparatach występuje wskazanie które go interesuje. W podanym przykładzie na "chorobę1" można rzeczywiście napisać nazwę międzynarodową. Ale oznacza to, że trzeba znać wszystkie ChPLe wszystkich preparatów danej substancji. KOSZMAR. Co Pan na to ? Pozdrawiam,

 

Odpowiedź:

Witam i dziękuję za miłe słowa, co do przykładu to proszę zauważyć, że:

1 - niezależnie jaki lek Pan wypisze nazwą handlową A, B czy C apteka MA OBOWIĄZEK zaproponować pacjentowi tańszy odpowiednik i jeżeli tylko pacjent zechce nabyć tańszy lek , to niezależnie od tego co Pan wypisał pacjent i tak dostanie coś innego,

2 - jedyny sposób zabezpieczenia to dodać do leku - nie zamieniać lub NZ;

3 - pomijając to, że chyba nie ma takich rzeczywistych sytuacji by jakiś lek z tą samą substancją na coś nie działał lub działał w przeciwieństwie do jego odpowiednika, oczywiście poza papierem gdzie sobie producent to czy tamto dopisuje w przeciwieństwie do innego producenta,

4 - dlatego uważam, że jak Pan wypisze lek nazwą międzynarodową, to zawsze może Pan powiedzieć NFZtowi, że miał na myśli ten lek o nazwie handlowej w którym są dane wskazania , a rozporządzenie daje Panu możliwość wypisywania leków nazwami międzynarodowymi. Moim zdaniem takie wypisywanie kumuluje w sobie dla urzędnika wszystkie możliwe wskazania jakie w jakimkolwiek leku z tą substancją występują, czyli takie wyłożenie jockera w lekach. Z uszanowaniem …

 

*************

 

Data: 2013-02-12

Pytanie:

Szanowny Panie Prezesie, Mam pytanie: W przypadku zapisu na recepcie : „Vivace 10 mg 2 opak. a 28 tabl.” (refundowane opak to 30 tabl.) wydajemy 1 opakowanie refundowane czy 2 opakowania refundowane?

 

Odpowiedź:

Witam, dla mnie ewidentna pomyłka lekarza co do wielkości opakowania, ja bym wydał 2 op., ale jak ktoś chce być bezpieczny przed NFZtem to najlepiej byłoby wydać 1 op. a 30.

 

***********

 

Data: 2012-02-11

Pytanie:

Witam! Mam pytanie odnośnie realizacji recept dla osób uprzywilejowanych. Chcę upewnić się, jak powinna zostać zrealizowana recepta dla zasłuż. honorowego dawcy krwi, w przypadku gdy lekarz obok leku Clexane 0,4 napisał odpłatność X. Wydaje mi się, że na 100%. Proszę o pomoc.

 

Odpowiedź:

Witam, dokładnie ma Pani rację, tylko przy IB realizujemy Rp zawsze bezpłatnie niezależnie od zapisu lekarza, przy innych lekach realizujemy zawsze tak jak wpisał lekarz, jak jest 100% to musi być na 100%, tylko lekarz wie dlaczego nie uznał prawa pacjenta do refundacji.

 

************

 

Data: 2013-02-08

Pytanie:

Czy można zrealizować receptę na lek 100% pro auctore na lek psychotropowy wypisany na zwykłej kartce papieru gdzie zawarte są tylko informacje w polu pacjent, jego pesel na dole recepty pieczątka lekarza, data, słowna ilość substancji ale bez danych w nagłówku osoby wystawiającej receptę?

 

Odpowiedź:

Witam, Tak jest to zgodne z rozporządzeniem, lekarz ze swoich danych może zamieścić tylko imię, nazwisko i PWZ

 

************

 

Data: 2013-02-06

Pytanie:

Szanowny Panie Doktorze,  mam pytanie dotyczące wydawania leków refundowanych w niższej dawce niż przepisana na recepcie. np. za 1 op. Diaprel MR 60mg x 30 tabl. wydajemy 1 op. Diaprel MR 30mg x 60 tabl.(czy taka zamiana jest możliwa według nowej ustawy refundacyjnej ?) za 1 op. Pulmicortu 0,5mg/1ml x 20 poj. wydajemy  1 op. Pulmicortu 0,25mg/1ml x 20 poj., czy w dalszym ciągu można zmniejszać dawki na prośbę pacjenta?.

 

Tak, nadal tak można gdyż to inne rozporządzenie:  Osoba realizująca receptę lub zapotrzebowanie może wydać produkt leczniczy w dawce mniejszej niż określona na recepcie lub w zapotrzebowaniu, jeżeli dawka ta stanowi wielokrotność dawki, w której produkt leczniczy jest wydawany;  ilość substancji czynnej zawartej w produkcie leczniczym wydawanym w dawce mniejszej ma łącznie odpowiadać ilości substancji czynnej zawartej w produkcie leczniczym w  dawce określonej na recepcie lub w zapotrzebowaniu. http://prawo.farmacja.pl/wpisy2-act-more-id-25.html

 

Pytanie:

Drugie pytanie dotyczy Chlorowodorku Efedryny.  Czy tak jak w przypadku Luminalu i Kodeiny musi być napisana na recepcie  łączna ilość słownie?

 

Odpowiedź:

Co prawda zapis jest bardzo ogólny: § 6. 1. Recepta wystawiona na preparaty zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe zawiera oprócz danych określonych w przepisach wydanych na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty również ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej wyrażoną dodatkowo słownie.  http://prawo.farmacja.pl/wpisy2-act-more-id-10.html ALE czy Efedryna jest narkotykiem lub psychotropem ? Jako farmaceutka jak Pani myśli?  Można sprawdzić tutaj:  http://prawo.farmacja.pl/wpisy2-act-more-id-82.html

 

*************

 

Data: 2013-02-04

Pytanie:

Witam serdecznie Panie Doktorze ! Mam pytanie dot. realizacji recepty z przychodni z wydrukowanymi danymi lekarza np. X, którą wypisał i podbił inny lekarz np.Y. Recepta jest nowa z numeracją 02 i 22-cyfrowym numerem. Czy realizować na 100%, czy na zniżkę i co zestawiać w wersji elektronicznej; dane lekarza z wydrukowanej recepty (X)?, czy też tego który ją wypisał i się podbił? Jaka jest interpretacja Śląskiego NFZ-tu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Odpowiedź:

Witam, moim zdaniem tylko na 100% gdyż lekarz musi używać swojej numeracji recept a nie kolegi, w dodatku czyj kod kreskowy jest na tej recepcie a musi już przy 02 być kod kreskowy PWZ lekarza , pewnie nie tego, który ją podpisał, więc na 100%.

 

***************

 

Data: 2013-01-31

Pytanie:

Bardzo proszę o wyjaśnienie jak powinna wyglądać prawidłowo wystawiona recepta dla osób z uprawnieniami IN? Na stronie OIA Kraków zamieszczono odpowiedź Małopolskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ, którą skopiowałam do listu: "Czy pacjent z uprawnieniami IN płaci za leki jak pacjent ubezpieczony? Jaki ma być na recepcie kod oddziału NFZ? odpowiedź: W przypadku osób posiadających uprawnienia IN na recepcie w miejscu „Oddział NFZ” wpisuje się znak: „X” - § 3.1.3.b rozporządzenia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (Dz.U.2012.260). Pacjent posiada uprawnienia do bezpłatnych świadczeń zgodnie z zasadami art. 12 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych." Jak ta odpowiedź ma się do Pisma NFZ/CF/DGL/2012/075/0747/W/23117/MSŁ z dnia 29 października 2012 roku podpisanego przez Zastępcę Prezesa ds. Medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia Pana Marcina Pakulskiego. Czy w każdym województwie jest możliwa dowolna interpretacja przepisów w zależności od oddziału NFZ? Czy obowiązuje jednolita wykładnia dla wszystkich oddziałów? Bardzo proszę o odpowiedź.

 

Odpowiedź:

Witam, Prezes Centrali NFZ zawsze jest ważniejszy od Oddziałowego ! Poza tym to tak jakby ktoś wpisał uprawnienie ZK , a w miejsce oddziału X - to bezsens, numer oddziału musi być,

 

*********

 

Data: 2013-01-30

Pytanie:

Spotkałem się z jednym przypadkiem błędnego kodu kreskowego REGONu i poszukiwałem wskazówek, które dane są ,,ważniejsze-prawdziwsze''. Z moich wniosków to te w formie cyfr. Drugi aspekt nad którym się zastanawiałem, to czy błędne przedstawienie kodu nie dyskwalifikuje Rp. jako całości - gdy jest on wymagany?

 

Odpowiedź:

Witam, kody są tylko pomocnicze do ściągania kodu kreskowego i poza kodem kreskowym kod cyfrowy Regonu zawsze musi być, gdyby go brakowało to sam kod kreskowy nie zawsze daje się odczytać gdy jest kiepsko nadrukowany.

 

*********

 

Data: 2013-01-30

Pytanie:

W związku z różną interpretacją przepisów skierowaliśmy pismo do NFZ w sprawie wystawiania Rp, gdy dane pacjenta są wpisane innym charakterem pisma.

 

Odpowiedź:

Witam,
ale z tego nic nowego nie wynika ani też nikt nie odpowiedział na Pana pytanie, a ja bym Pana zapytał, czy : 1 - receptę może wypisać ręcznie pielęgniarka a lekarz ją tylko podpisać ? 2 - receptę może wydrukować pielęgniarka a lekarz ją tylko podpisać , czy komputerem i drukarką musi operować lekarz ? Przecież wiadomo, że recepty z danymi pacjenta są drukowane w rejestracji, więc dlaczego by w tej samej rejestracji nie mogły tego wypisywać pielęgniarki ? Szkoda dyskusji z NFZ na ten temat bo często tylko cytują przepisy , a nie interpretują ich , więc proszę korzystać z pisma MZ , a żaden NFZ nie powinien go kwestionować , a gdyby nawet to wystarczy skarga do Centrali NFZ lub MZ i sprawa powinna się wyjaśnić, tu jest obowiązująca interpretacja: http://www.prawo.farmacja.pl/wpisy-act-more-id-193.html .

 

*********

 

Data: 2013-01-30

Pytanie:

Zrealizowałyśmy w aptece receptę wydrukowaną wg nowego wzoru i nowej numeracji zaczynającej się od 02. W danych świadczeniodawcy zawarta jest nazwa gabinetu, adres oraz telefon. Nr regon natomiast jest zapisany TYLKO w formie kodu kreskowego. Nie jest wydrukowany w formie cyfr. Czy wystarczy aby regon był tylko w formie kodu? Czy powinien być napisany i DODATKOWO zakodowany w kodzie paskowym? Jak powinno być prawidłowo zgodnie z ustawą?

 

Odpowiedź:

Witam, nie nie wystarczy, Regon MUSI być także w postaci cyfr, proszę lekarzowi wskazać informacje na stronie - www.recepta.farmacja.pl albo mu nawet wydrukować zamieszczone tam opracowanie.

 

*********

 

Data: 2013-01-24

Pytanie:

Moje pytanie dotyczy zapisu ilości leku na recepcie. Bardzo zdziwiła mnie interpretacja Ministerstwa Zdrowie odnośnie zapisu ilości leku poprzez podanie ilości opakowań i wielkości opakowania jednostkowego w korespondencji do Mazowieckiej OIA. Taki zapis został wykreślony z rozporządzenia z 8 marca 2012. Czy ta korespondencja ma jakąś szczególną moc, aby zmieniać zapisy rozporządzenia? Zapis leku np. POLPRAZOL 20 mg 2op 56 tabl. s: 1x1 od rozporządzenia z 8 marca był uważany za poprawny. Nie bardzo wiem jak teraz postępować ponieważ nawet zapis 2 op. nie jest przy takiej interpretacji zapisem poprawnym. Zniknął też z rozporządzenia zapis o tym jak postąpić przy braku wielkości opakowania jednostkowego. Bardzo proszę o odpowiedź jaka jest państwa opinia na ten temat.

 

Odpowiedź:

Proszę przeczytać nową interpretację MZ, którą zamieściłem przy tej starej o której Pani pisze. W nowej MZ pozwala na wydawanie ilości leku wpisanej sumaryczną ilością jednostek dawkowania: http://prawo.farmacja.pl/wpisy-act-more-id-315.html

 

*********

 

Data: 2013-01-23

Pytanie:

Uprzejmie proszę o informację czy recepta z kodem DN /uprawnienia dodatkowe/zostanie zrefundowana, ponieważ kod recepty przy sprawdzeniu przed wysłaniem do refundacji jest podświetlony na czerwono. Receptę usunęłam, bo nie byłam pewna odnośnie refundacji.

 

Odpowiedź:

Witam, musi być kod DN, numer NFZ i reszta jak należy, do Śląskiego NFZ trzeba z zestawieniem oddać ksero recepty i nie powinno być problemu. To , że program komputerowy coś podświetla nie musi oznaczać błędu , tylko zwrócenie uwagi na problem.

 

*********

 

Data: 2013-01-21

Pytanie:

Mam wątpliwości co do realizacji poniższej recepty RP. MIKROGYNON  6 OP S.1X1  ODPŁ.30%, w rozporządzeniu w paragrafie 8, pkt 2) jest zapis, że można przepisać lek hormonalny na 6 miesięczną kurację (nie jest zaznaczone czy to dotyczy leków refundowanych) czy ja mogę wydać refundowane 6 op. ,czy tylko 3 op. refundowane? Będę wdzięczna za odpowiedź.

 

Odpowiedź:

Witam, problem jest trochę złożony, rozporządzenie pozwala na wydanie leku ANTYKONCEPCYJNEGO na 6 miesięcy i właściwie Panią by nic więcej nie musiało interesować, jak wszystko jest właściwie wypełnione. ALE ! powstaje tylko pytanie, czy ten lek jest refundowany jako antykoncepcyjny ? To powinna być sprawa lekarza , a nie nasza ale rozporządzenie niestety to wyraźnie określa, Microgynon jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach więc nie powinno być problemu, a jego wskazaniem jest antykoncepcja, więc w tym przypadku jest wszystko OK, warto jednak pamiętać o tym problemie.

 

Jeszcze muszę Pani dodać jedną wątpliwość na którą czekamy na odpowiedź z MZ w rozporządzeniu jest nieścisłość, bo w innym miejscu pisze , że leku można wydać tylko na 3 miesiące, i tu nie odpowiem bez odpowiedzi z MZ, więc do tego czasu może lepiej jednak tylko na 3 miesiące refundowane.

 

*********

 

Data: 2013-01-20

Pytanie:

Szanowny Panie Doktorze, proszę o odpowiedź na pytanie, może nie bezpośrednio związanego z realizacją recept, jednakże będące dość istotne. Ostatnio "pojawiła" się plotka, iż rzekomo pewien oddział NFZ'u nakazał zwrot refundacji aptece za recepty zrealizowane poza godzinami pracy tejże apteki. Czy istnieje podstawa prawna, która pozwala na tego typu postępowanie NFZ'u? Czy rzeczywiście taka sytuacja może mieć miejsce? Pragnę tylko nadmienić, iż wiadomym jest, że NFZ poprzez Portal Świadczeniodawcy posiada dane dotyczące godzin pracy apteki. Jednak w Portalu nie ma danych dot. dyżurowania aptek, a niejako jest to praca poza "normalnymi" godzinami. Ponadto chyba odmowa realizacji recepty pacjentowi, który wszedł do apteki już po godzinach pracy stanowić może potencjalne zagrożenie zdrowia lub życia. Po analizie Ustawy refundacyjnej i rozporządzenia . z dnia 8 grudnia 2011 w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept  i samej umowy z NFZ nie widzę podstawy do niewypłacenia lub żądania zwrotu refundacji na podstawie realizacji recept po godzinach pracy.

 

Odpowiedź:

Witam, pierwsze słyszę i mam nadzieję, że to jedna z plotek jakie wymyślają farmaceuci by się wzajemnie straszyć, ale nie wydaje mi się by ktoś mógł zabraniać realizacji recept potrzebującemu pacjentowi w dowolnych godzinach , choć wiem, że są niektóre bardzo złośliwe NFZty.

 

*********

 

Data: 2013-01-18

Pytanie:

Proszę o pomoc w interpretacji realizacji recept generowanych przez Ewuś .Recepty te mają przesunięcia nadruków danych, w tym danych o podmiocie drukującym , co często wiąże się z brakiem napisu"wydruk własny" lub regonu. Czy te recepty mogą być realizowane z zniżką? Czy też zgodnie z paragrafem15 są do przyjęcia?

 

Odpowiedź:

Witam, mogą być spokojnie realizowane: lekarze zawsze mieli obowiązek podawania podmioty drukującego: 4. Na dole recepty zamieszcza się, w formie wydruku, nazwę i adres lub numer REGON podmiotu drukującego receptę, a w przypadku gdy wydruku dokonuje osoba wystawiająca receptę - zwrot „wydruk własny”. ALE ! apteki nie muszą na to zwracać uwagi: 4. Osoba wydająca realizuje receptę, na której: 1) nie wpisano lub wpisano w sposób błędny dane podmiotu drukującego, o których mowa w § 2 ust. 4; Ponadto istnieją zapisy: § 15. Osoba wydająca może zrealizować recepty zawierające dane, o których mowa w § 3, lub zamieszczone zgodnie z § 16, także w przypadku, gdy: 1) rozmieszczenie tych danych nie odpowiada poszczególnym częściom wzoru recepty przeznaczonym na ich rozmieszczenie lub 2) recepta pod względem graficznym, jej rozmiar lub kształt nie odpowiadają wzorowi recepty.

 

*********

 

Data: 2013-01-18

Pytanie:

Proszę o Państwa opinię dotyczącą wyceny takiej recepty na lek robiony: Rp. Theophyllini 0,075, Olei Cacao q.s. M.f.supp. D.T.D. No X S. dla dziecka 12 miesięcznego , czy a) należy wykonać z Theospirexu lub Theoventu po 300mg usuwając otoczkę i wycenić na ryczałt czy b) należy wykonać z Theoventu po 100mg i wycenić na 100%?

 

Odpowiedź:

Witam, § 4. Koszt sporządzenia leku recepturowego obejmuje: 1) wartość użytych surowców farmaceutycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym leków gotowych: a) wymienionych w załączniku do rozporządzenia, b) innych leków niż określone w lit. a, zamieszczonych w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, pod warunkiem że przepisana przez lekarza, lekarza dentystę, felczera lub starszego felczera dawka leku recepturowego jest mniejsza od najmniejszej zarejestrowanej dawki leku gotowego w postaci stałej stosowanej doustnie; Ja bym wziął lek refundowany i wykonał czopki jako refundowane, pod warunkiem, że 0,075 jest mniejsza od najmniejszej w ogóle zarejestrowanej dawki leku doustnego.

 

*********

 

Data: 2013-01-17

Pytanie:

Czy na receptach wystawionych w 2013 roku w dalszym ciągu nie jest konieczne podawanie w formie nadruku danych podmiotu drukującego? W Rozporządzeniu z grudnia 2012r. wydanym przez MZ nie ma nic o zmianach w par.16, który zezwala na realizację recepty na leki refundowane bez tych danych. Jeśli coś przeoczyłam to bardzo przepraszam. Będę wdzięczna za odpowiedź.

 

Odpowiedź:

Witam, lekarze zawsze mieli obowiązek podawania podmioty drukującego: 4. Na dole recepty zamieszcza się, w formie wydruku, nazwę i adres lub numer REGON podmiotu drukującego receptę, a w przypadku gdy wydruku dokonuje osoba wystawiająca receptę - zwrot „wydruk własny”. ALE ! apteki nie muszą na to zwracać uwagi: 4. Osoba wydająca realizuje receptę, na której: 1) nie wpisano lub wpisano w sposób błędny dane podmiotu drukującego, o których mowa w § 2 ust. 4;

 

*********

 

Data: 2013-01-14

Pytanie:

Czy wystarczy, że na recepcie kod  kreskowy jest naniesiony jako ciąg pionowych kresek bez oznaczenia cyfrowego pod lub nad tymi kreskami?

 

Odpowiedź:

Witam, tak , pod warunkiem, że te numery są na recepcie w innych miejscach , w których powinny być podane.

 

**********

 

Data: 2013-01-14

Pytanie:

Zwracam się z zapytaniem o możliwość dzielenia opakowań leku dla IB według nowego rozporządzenia. Na recepcie zapisano Nootropil 40tabl, chciałam wydać 40tabl z opakowania po 60, niestety recepta świeci się na czerwono przy ilości wydanej co oznacza błąd i prawdopodobnie NFZ nie przyjmie takiej recepty do zestawienia. W rozporządzeniu jest tylko mowa o zakazie dzielenia opakowań z listy leków refundowanych, do których Nootropil się nie zalicza, dlaczego więc nie można wydać w ten sposób leku?

 

Odpowiedź:

Witam, i dokładnie uważam tak jest jak Pani pisze, wszystkie inne można dzielić poza: § 18. 1. Refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne wydaje się: 1) w pełnych opakowaniach określonych w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych, z uwzględnieniem § 19;

 

**********

 

Data: 2013-01-14

Pytanie:

Chciałam zapytać jak powinny wyglądać prawidłowe recepty na leki narkotyczne wypisane w 2013r.  Pacjenci przychodzą z receptami białymi "Rp." nie "Rpw." z kodem rozpoczynającym się od 02... Czy takie recepty można realizować? Jak powinien wyglądać unikalny kod recepty dla leku narkotycznego ?

 

Odpowiedź:

Witam, nowe białe recepty Rpw muszą mieć skrót - Rpw i to nadrukowany , a nie przerobiony ręcznie przez lekarza, gdyż wiąże się to z odpowiednim numerem recepty i tu powstaje problem numeracji recept, który wyjaśniamy, ale Śląski NFZ pisze, że taka recepta musi mieć na 21 miejscu w numeru cyfrę 9.

 

**********

 

Data: 2013-01-14

Pytanie:

Do mojej apteki trafiają recepty z 22-cyfrowym numerem rozpoczynającym się od 01... jednak cały numer podświetla się na czerwono - nieprawidłowa suma kontrolna recepty. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda prawidłowo i stąd moje pytanie czy możliwe jest że recepta jest prawidłowa i tylko program Kamsoft ją odrzuca? Jak realizować taką receptę?

 

Odpowiedź:

Witam, proszę skontaktować się z Kamsoftem i wyjaśnić dlaczego,
może rzeczywiście numer jest zły? Można też doczytać w rozporządzeniu w sprawie recept jak musi wyglądać numer recepty, gdzie każda cyfra jest określona.

 

**********

 

Data: 2013-01-10

 

Pytanie:

Witam serdecznie. Mam pytanie, ponieważ jestem kierownikiem apteki otwartej w szpitalu ostatnio spotkałam się z wątpliwościami czy lekarze mogą wypisywać leki na 100 % na receptach z kodami kreskowymi? Podobno NFZ rozesłał informację, że recept z kodem kreskowym nie mogą wykorzystywać do wypisywania recept ze 100 % odpłatnością.

 

Odpowiedź:

Witam, w rozporządzeniu nie ma takiego zakazu, można na nich wypisywać wszystko.

 

**********

 

Data: 2013-01-10

Pytanie:

Czy recepty różowe wystawiane przez weterynarzy pozostają bez zmian?

 

Odpowiedź:

Tak w tym zakresie nic się nie zmienia.

 

**********

 

Data: 2013-01-10

Pytanie:

Witam, mam pytanie.

1. Pojawiły się u mnie recepty z nową numeracją 02... ale na dole zamiast kodu kreskowego z numerem regon - napis wydruk własny? Cała recepta posiada 3 kody kreskowe tyle tylko, że numer regon (kreskowo) na górze recepty a na dole tylko wydruk własny.

 

2. Drugie moje zapytanie dotyczy realizacji recept osób posiadających. Poświadczenie NFZ o ubezpieczeniu. Oczywiście kserujemy takie poświadczenia, sprawdzamy datę ważności poświadczenia, ale czy musimy jeszcze spisywać jakieś numery na rewersie recepty??? Czy wystarczy, że poświadczenie przymocujemy do recepty??

 

Odpowiedź:

 

Ad 1: Najprawdopodobniej ten kod kreskowy na dole to jest PWZ, a pod nim jest napis wydruk własny dotyczący recepty, kod kreskowy regony jest pewnie pod adresem przychodni na górze - proszę sprawdzić i się nad tym zastanowić czy tak nie jest, czy te 3 kody skaner czyta jako właściwe numery?

 

Ad2: Poświadczenia nie trzeba kserować, ani nigdzie dołączać , do komputera w miejsce pesel wpisujemy numer poświadczenie dokładnie taki jak na poświadczeniu, jeżeli go nie ma na recepcie w miejscu pesel wpisujemy go na rewers,

 

**********

 

Data: 2013-01-09

Pytanie:

Witam , Od dzisiaj przychodzą do mojej apteki recepty takie jak w załączniku. Nie ukrywam, że jestem trochę zdezorientowany polem "Choroby przewlekłe". Wszystkie pozostałe elementy są zgodne z nowym wzorem recept. Proszę o podpowiedź w jaki sposób potraktować taką receptę gdy na recepcie są wypisane leki refundowane?

 

Odpowiedź:

Problem jest cały czas zagmatwany, naszym zdaniem lekarz musi wypisywać recepty na właściwym wzorze, ale apteka może realizować na dowolnym, potwierdziła to Prezes NFZ w swoim piśmie, choć Ministerstwo ma inne zdanie.

 

**********

 

Data: 2013-01-09

Pytanie:

Witam , Mam zapytanie dotyczące dzielenia iniekcji takich jak Dicloratio w amp. pakowane po 3 sztuki. Od początku roku wyskakuje mi to w błędach gdy podzielę wydzielę pacjentowi 5 amp 1 i 2/3 op. Czy coś zmieniło się w tej sprawie. Podobnie Pulmicort do nebulizacji 250 czy można sprzedawać na listki bo także wyskakuje mi on w błędach od początku roku.

 

Odpowiedź:

Witam, Wszystkie leki parenteralne w tym ampułki, w tym insuliny, itd.... MUSIMY DZIELIĆ; Pulmicort i inne wziewne NIE SĄ LEKAMI PARENTERALNYMI i ich NIE WOLNO DZIELIĆ !

 

**********

 

Data: 2013-01-07

Pytanie:

Recepty nie mają nadrukowanych pól z oddziałem NFZ czy uprawnień dodatkowych. Brakuje też daty wystawienia. Czy takie recepty można realizować ze zniżką czy tylko na 100%?

 

Odpowiedź:

Witam, to jest typowe niedbalstwo lekarza ! Jednak moim zdaniem apteka może realizować jako refundowany każdy wzór recepty zgodnie z paragrafem 15 rozporządzenia w sprawie recept.

 

**********

 

Data: 2013-01-07

Pytanie:

Zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie  jakie dane należy przekazać w komunikacie elektronicznym z apteki do NFZ, w sytuacji gdy: recepta zawiera w miejscu świadczeniodawcy: nazwę gabinetu prywatnego, adres telefon, REGON, numer umowy z NFZ zaczynający się od cyfr 98... w miejscu pacjent lekarz wpisał  adnotację  pro autore , zapytanie dotyczy :  czy w tej sytuacji  apteka jest zobowiązana przekazywać w komunikacie elektronicznym informację  o recepcie pro autore oraz jaki  numer należy przesłać  REGON czy numer umowy rozpoczynający się od cyfr 98......

 

Odpowiedź:

Witam, numer umowy nas nie interesuje gdy jest Regon, gdy na recepcie jest pro auctore to powinniśmy to zaznaczyć w komunikacie elektronicznym, choć może to być niewłaściwa informacja ze strony lekarza.

 

**********

 

Data: 2013-01-05

Pytanie:

Jak to jest z koniecznością zamieszczania informacji pro familiae i podobnych na recepcie i z koniecznością ich egzekwowania?

 

Odpowiedź:

Pro auctore czy też pro familiae gdy są zawsze wprowadzamy je do systemu dla NFZ przy realizacji recept, natomiast gry na recepcie jest tylko numer umowy z NFZ 98…, a nie ma Regonu, to adnotacja ta zawsze musi być. Gdy jest Regon to może ale nie musi być. Problem ten dokładnie opisałem w pytaniach i odpowiedziach dla lekarzy na stronie www.RECEPTA.farmacja.pl

 

**********

 

Data: 2013-01-04

Pytanie:

Witam, Recepty z 20-cyfrowym kodem mogą być realizowane ze zniżką, w swoim terminie ważności tylko te które zostały wystawione w 2012 r. Różowe recepty są ważne do 31.03.2013. A co z różowymi receptami z 20- cyfrowym kodem? Kamsoft je „odrzuca”.

 

Odpowiedź:

Wzór recepty to jedno a numer co innego, rozporządzenie dopuszcza do końca marca recepty różowe, ale nie dopuszcza kodów 20 cyfrowych, tak więc od 2013r. wszystkie recepty muszą mieć 22 cyfrowe kody.

 

**********

 

Data: 2013-01-04

Pytanie:

1. Co z receptami odnawialnymi, czy też są ważne w dacie ważności?. Wystawiona recepta w grudniu 2012, z datą realizacji luty 2013.

Odpowiedź:

1  - wszystkie powinny być ważne w dacie swojej ważności;

 

**********

 

Data: 2013-01-04

Pytanie:

Proszę o pilna odpowiedź czy recepty nowe zaczynające się od numeru 02… muszą mieć także kod kreskowy Peselu pacjenta

Odpowiedź:

Witam, nie ma takiego obowiązku,

 

****************************

 

 

Dotyczy rozporządzenia w sprawie recept lekarskich z 8 marca 2012r.

 

Poniżej - stan na dzień 2012-05-11 godz. 9,17   ******************************

 

Pytanie 30: Jak realizować recepty z oznaczeniami kodów uprawnień dodatkowych BW, CN, DN ?

Odpowiedź: Apteka nie jest w stanie weryfikować poprawności wpisania tych kodów przez lekarza, które oznaczają kolejno osoby nieubezpieczone, którym przysługują leki refundowane z uwagi na niskie dochody, ciążę i wiek do 18 roku życia. Recepty realziujemy tak jak innym osobom ubezpieczonym. Ślaski OW NFZ np. dodatkowo życzy sobie dołączanie kserokopii takich recept do zestawienia refundacyjnego.

 

 *****

Pytanie 29: Czy recepty z numerem płatnika wpisanym jako 12R zamiast 12 lub 2 zamiast 02, mogą być realizowane jako refundowane?

 

Odpowiedź Śląskiego OWNFZ: Podsumowanie: W opinii Śląskiego OW NFZ zapis identyfikatora oddziału wojewódzkiego NFZ w postaci cyfry 12R lub 2 nie stanowi podstawy  do odmowy pacjentowi realizacji recepty jako refundowanej.

Szczegóły: http://www.katowice.oia.pl/wpisy-act-more-id-4819.html

 

 

*****

Pytanie 28: Jakie opakowania leku wydać?

 

Odpowiedź ustalona z Śłaskim OW NFZ: PODSUMOWANIE poniższej korespondencji ustalone z Śląskim OW NFZ:

 

1 - Gdy na recepcie lekarz wypisze pacjentowi ubezpieczonemu opakowanie w wielkości nie będącej na liście leków refundowanych, gdy tymczasem temu pacjentowi lek refundowany się należy, a na liście leków refundowanych jest ten sam lek w opakowaniach nie większych ale refundowanych, apteka może dokonać zamiany, jak pokazano w poniższym przykładzie,

 

2 – Gdy lekarz przepisze lek refundowany w jednostkach dawkowania, apteka może wydać daną ilość leku refundowanego dobierając odpowiednio ale dowolnie wielkości opakowań, ustalając to jednak z pacjentem tak, by w razie wyższej dopłaty pacjent to akceptował.

3 – Gdy lekarz wyraźnie wskaże na mniejsze opakowanie pełnopłatne, apteka nie może zamienić na większe refundowane ani dzielić opakowania refundowanego w celu wydania mniejszej ilości refundowanej.

 

Całość korespondencji: http://www.katowice.oia.pl/wpisy-act-more-id-4811.html

 

 

*****

Pytanie 27: proszę o potwierdzenie, że obecny zapis dotyczący nazwy leku obejmuje także nazwę międzynarodową. Zgodnie z rozporządzeniem lekarz wypisując receptę zamieszcza: 1) nazwę leku albo rodzajową lub handlową nazwę środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego lub ich nazwę skróconą, która w jednoznaczny sposób pozwala określić przepisany lek, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrób medyczny; Ustawa refundacyjna wskazuje w art. 2.12., że nazwa międzynarodowa leku jest to nazwa leku zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia; Czy możemy uznać, że lekarz może wypisać receptę nazwą międzynarodową, a apteka powinna wydać lek o nazwie handlowej wybrany przez pacjenta zgodnie z jego uprawnieniami?

 

Odpowiedź SOW NFZ: Pragnę zaznaczyć, że podniesiona argumentacja, jest w pełni zasadna. Nazwą leku w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. z 2012r., poz. 260), jest niewątpliwie również jego nazwa międzynarodowa. Tym bardziej do takiej konkluzji skłania zapis ww. rozporządzenia, dopuszczający również do stosowania na receptach skróconych nazw leku, które to zapisy są niewspółmiernie wątpliwe, w korelacji z podaniem na recepcie nazwy międzynarodowej leku.

 

 

*****

Pytanie 26: A jeżeli w pieczątce nagłówkowej - świadczeniodawcy brakuje numeru telefonu, albo jeszcze gorzej, lekarz wpisuje go odręcznie i podbija się imienną pieczątką recepta jest ważna?

 

Odpowiedź: telefon i inne określone dane muszą być naniesione za pomocą nadruku, pieczątki lub naklejki, tu ani lekarz ani apteka nie może dopisywać brakujących rzeczy, więc moim zdaniem recepta na 100%.

 

 

*****

Pytanie 25: Rp. Sulfasalazin EN, 300szt, DS 3*2, R, wydać 6 op a 50 tabl czy 3 op a 100tabl?

 

Odpowiedź: Zgodnie z odpowiedzią SOW NFZ z pytania 23 – można takie jakie posiada apteka w uzgodnieniu z pacjentem.

 

 

*****

Pytanie 24: Zapis recepty: Helicid 20, 2 op (56 tabl) S:1x1. Czy jest to zapis prawidłowy w myśl zasady, że podane ilości się nie wykluczają, ponieważ są zarejestrowane i refundowane opakowania po 28 tabl, a dwa takowe opakowania to sumarycznie 56 tabl. Czy jest to raczej zapis nieprawidłowy z uwagi na to, że najmniejsze opakowania refundowane są po 14?

Odpowiedź SOW NFZ:  Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w Katowicach, nie widzi przeszkód - na podstawie przytoczonego przez Panią przykładu zapisu na recepcie - wydania leku Helicid 20 kaps. a 20 mg No 56.

 

 

*****

Pytanie 23:Lekarz na recepcie wypisał Spironol 0,1 1 op a 100 tabl. Jeżeli na stanie apteki nie ma takiego opakowania, czy mogę ze zniżką wydać (za zgodą pacjenta) 5 op po 20 tabl.?

Odpowiedź SOW NFZ: Jest możliwość - za zgodą pacjenta.

http://www.prawo.farmacja.pl/wpisy-act-more-id-268.html

 

 

*****

Pytanie 22: Jak to jest z tą numeracją recept?

 

Odpowiedź: Do czasu jednoznacznego wyjaśnienia problemu Śląski OW NFZ nie będzie kwestionował żadnej numeracji.

Pozwolę sobie dodać, że z rozporządzenia właściwie wynika, że każda numeracja 20 i 22 cyfrowa jest obecnie dopuszczalna.

 

 

*****

Pytanie 21: W rozporządzeniu z 10.03.2012 r ustawodawca umieścił obowiązek pisania sposobu dawkowania między innymi przy lekach recepturowych, które zawierają substancje z wykazu A. Chciałam zapytać jak jest w przypadku refundowanych gotowych lekach z wykazu A? Czy również musi być dopisany sposób dawkowania?

 

Odpowiedź: Nie ma takiego obowiązku, prawdopodobnie też z tego względu, że FP określa substancje bardzo silnie działające – Wykaz A, jednak z wykazu leków usunięto informację o tym, który lek należy do wykazu A.

 

 

*****

Pytanie 20 : Na recepcie nie zgadza się numer NFZtu z wpisanym adresem zamieszkania pacjenta? Bardzo częste dla osób z innych województw mieszkających lub studiujących czasowo w innym miejscu.

 

Odpowiedź: Po konsultacji ze Ślaskim OW NFZ należałoby przyjąć, że numer oddz. NFZ nie musi się zgadzać z adresem na recepcie, a apteka nie musi, a nawet nie ma prawa dociekać dlaczego tak jest. Może to być student na ubezpieczeniu rodziców z innego województwa, osoba chwilowo mieszkająca w innymi miejscu, itd..  Poza tym z rozporządzenia nie wynika, że adres zamieszkania pacjenta musi być tym samym adresem zamieszkania co numer oddz. NFZ.

 

 

**********************

Stan na dzień 2012-03-13

 

*****

Pytanie 19 : Jak realizować receptę wystawioną przed 10.03.2012 wg starych czy nowych zasad?

 

Odpowiedź: Tym razem ustawodawca zapomniał dopisać, że recepty zachowują ważność, jednak ja bym je realizował w dacie swojej ważności według nowych zasad.

 

*****

Pytanie 18 : Rp. Enarenal 10 mg 2 op.

 

Odpowiedź: § 8. 1. Osoba wystawiająca receptę może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie: 1) bez podawania na recepcie sposobu dawkowania, z zastrzeżeniem § 6 ust. 1 pkt 5 lit. b i c: a) ilość leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego odpowiadającą dwóm najmniejszym opakowaniom: – tego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego określonych w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych – w przypadku recept na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne, wymienione w tym wykazie,

 

 

*****

Pytanie 17 : Jak zrealizować receptę na ZK gdy część zapisanych leków jest zarejestrowana we wszystkich wskazaniach a część tylko w określonych np. Enarenal, Furosemid, Staryny oraz do tego np. Clopidogrel lub Chlorprothixen ?

 

Odpowiedź: Proszę zrealizować odpowiednio do uprawnień, jako ZK bezpłatnie do limitu te które są we wszystkich wskazaniach , a jako refundowane dla osoby ubezpieczonej pozostałe.

 

 

*****

Pytanie 16 : Furagin, Furosemid itp. czy można podciągnąć to pod nazwę skróconą?

 

Odpowiedź: Najważniejsze, by lek został określony jednoznacznie - 1) nazwę leku albo rodzajową lub handlową nazwę środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego lub ich nazwę skróconą, która w jednoznaczny sposób pozwala określić przepisany lek, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrób medyczny.

 

 

*****

Pytanie 15 : "§ 19. Jeżeli nie przyczyni się to do zmiany gwarantowanej przez producenta jakości leku, a pacjent otrzyma lek oznakowany datą ważności i numerem serii..." czy to oznacza że nie można "wyciąć" 4 tabl. z blistra antybiotyku bo nie będzie oznakowany serią i datą ważności?

 

Odpowiedź: Ale tu nie pisze, że to musi być ta oryginalna numeracja z blistra, proszę wyciąć i opisać te dane na dołączonej kartce.

 

 

*****

Pytanie 14 : Co ze znakiem X jeżeli pacjentowi nie przysługują uprawnienia dodatkowe?

 

Odpowiedź: Jeżeli pacjentowi nie przysługują uprawnienia dodatkowe powinien być znak X, jeżeli je posiada apteka zawsze może je honorować, nie uważam, by brak znaku X przy braku uprawnień dyskwalifikował receptę jako refundowaną, gdyż nic to nie zmienia.

 

 

*****

Pytanie 13 : Recepta pro autore regon czy nr 98.. ?

 

Odpowiedź: Powinien być numer umowy 98…, jednak proszę pamiętać o §16. 4. Osoba wydająca realizuje receptę, na której: 2) wpisano w sposób błędny lub niezgodny z rozporządzeniem adnotację na recepcie wystawionej dla siebie albo dla małżonka, zstępnych lub wstępnych w linii prostej oraz dla rodzeństwa, o której mowa w § 3 ust. 3;

 

 

*****

Pytanie 12 : a co z dwoma charakterami pisma na recepcie?

 

Odpowiedź: Rozporządzenie wskazuje, że lekarz ma podpisać receptę, a pismo MZ wyjaśniające tą kwestię wskazuje to jako jedyny warunek. Pozostaje oczywiście problem, czy różne pisma, kolory nie są dopisywaniem czegokolwiek później, jednak moim zdaniem zawsze to można sprawdzić z dokumentacją medyczną pacjenta, jak w przypadku nieczytelności recept.

http://www.prawo.farmacja.pl/wpisy-act-more-id-193.html

 

 

*****

Pytanie 11 : Jak realizować receptę z nieprawidłowym symbolem kasy NFZ , czy poprawić ?

 

Odpowiedź: Na 100% i nic w tym zakresie nie poprawiać.

 

 

*****

Pytanie 10 : Poziom odpłatności w kolejności od najmniejszej to B, R, 30%, 50% i 100%. A co w przypadku Chlorprotixenu 15 mg gdzie odpł.30% wynosi 4,87 zł., a R 6,55 zł?

 

Odpowiedź: Po pierwsze proszę nie brać pod uwagę w ogóle odpłatności 1005 jej nie ma w wykazach ! Po drugie rozporządzenie mówi o odpłatnościach a nie o dopłatach pacjenta, więc to ile pacjent płaci za lek nas w tym przypadku nie interesuje, choć paradoksalnie pacjent zapłaci inaczej niż powinien.

 

 

*****

Pytanie 9 : Jak zrealizować Receptę, jeśli lekarz w rubryce uprawnienia wpisze odpłatność np P, a na Recepcie jest 5 leków?

 

Odpowiedź: To co jest wpisane w starą rubrykę odpłatność nas nie interesuje, a nawet zgodnie z pismem MZ litera P w tym miejscu dyskwalifikuje receptę jako refundowaną.

 

 

*****

Pytanie 8 : A co zrobić jeśli lekarz zaordynował lek z błędną odpłatnością ?

 

Odpowiedź: Postąpić dokładnie jak wskazuje § 16.1.h.

 

 

*****

Pytanie 7 : par.18 - leki mamy wydawać w ilości mniejszej niż wypisana na recepcie? Tu chyba powinno być w ilości maksymalnie zbliżonej jednak nie większej niż zapisana na recepcie.

 

Odpowiedź: też tak myśłę i w tej sprawie napiszemy uwagi do MZ.

 

 

*****

Pytanie 6 : Lekarz wystawia recepty nie wypełniając pola – Uprawnienia dodatkowe – co można zrobić?

 

Odpowiedź: Zrealizować receptę odpowiednio do posiadanych uprawnień, dodać kod uprawnień do zestawienia elektronicznego, na rewersie wpisać rodzaj i numer dokumentu i się podpisać.

 

 

*****

Pytanie 5 : Czy można zrealizować receptę jako refundowaną, na której oddział NFZ zapisano jako 12R, a nie samo 12 (tj. jak w załączniku do rozporządzenia)?

 

Odpowiedź: Ja bym realizował , gdyż napisano za dużo, a obecnie funkcjonuje zapis: 4. Osoba wydająca realizuje receptę, na której: 3) zawarte zostały inne niż określone w rozporządzeniu informacje lub znaki niestanowiące reklamy leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych.

Warto o tym zapisie pamiętać przy wszystkim czego jest na recepcie za dużo i nie jest potrzebne a nie jest reklamą.

 

 

*****

Pytanie 4 :  czy trzeba wpisywać na rewersie dopisywane odpłatności za lek, gdy lekarz ich nie zaznaczył?

 

Odpowiedź: Nowe rozporządzenie już w ogóle nie nakazuje robienia jakichkolwiek adnotacji przy realizacji recept z nie wpisanymi lub błędnie wpisanymi odpłatnościami. Należy tylko receptę zrealizować według poprawnej odpłatności.

 

 

*****

Uszczegółowieono 2012-03-14:

Pytanie 3 : Czy możemy poprawić/uzupełnić wszystkie dane lekarza, czy raczej tylko nr PWZ.

 

Odpowiedź: Możemy zrealizować receptę z wszelkimi nieczytelnymi danymi z danych świadczeniodawcy a z pieczątki lekarza możemy uzupełnić PWZ.

 

 

*****

Pytanie 2 : Po ostatniej zmianie rozporządzenia zauważyłem, że zniknął przepis mówiący że na 1 recepcie można przepisać tylko jeden lek z grupy leków psychotropowych III-P i IV-P, oraz z grupy II-N. Pozostał jedynie zapis że można przepisać do 5 leków gotowych i 1 lek recepturowy oraz że narkotyczne leki przepisujemy na receptach o kolorze różowym.

 

Odpowiedź: rozporządzenie MZ z dnia 11 września 2006 r. w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. 2. Na jednej recepcie można przepisać tylko jeden preparat zawierający środki odurzające lub substancje psychotropowe; na recepcie tej nie można przepisywać innych produktów leczniczych.

 

 

*****

Pytanie 1 : Mam pytanie dotyczące wydawania leków grupy I-N i II-P, a dokładnie tych których dawka dobowa max ani jednorazowa max nie są podane np. Concerta lub Oxycontin? Wg. jakich zasad wtedy odnieść sie do dawki?

 

Odpowiedź: DU-2006-169-1216 w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. 2. Jeżeli przepisana dawka jednorazowa lub dobowa leku zawierającego w swoim składzie środki odurzające grupy I-N lub substancje psychotropowe grupy II-P przekracza dawkę maksymalną określoną w Farmakopei Europejskiej, Farmakopei Polskiej lub odpowiedniej farmakopei uznawanej w państwach członkowskich Unii Europejskiej albo w Charakterystyce Produktu Leczniczego, a także w przypadku, gdy dawki maksymalnej nie określa Farmakopea Europejska, Farmakopea Polska lub odpowiednia farmakopea uznawana w państwach członkowskich Unii Europejskiej ALBO CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO, osoba wystawiająca receptę zobowiązana jest obok przepisanej dawki postawić wykrzyknik i zapisać ją słownie oraz umieścić swój czytelny podpis i pieczęć.

 

Charakterystyki leków refundowanych można znaleźć tutaj:  http://leki.urpl.gov.pl/index.php

 

pełnopłatnych nie znajduję,  warto się zapoznać z moimi stronami, np.:  http://farmacja.pl/PoPoFarm/index.php?mod=cms&site=45

 

Pytanie 24: Zapis recepty: Helicid 20 2 op (56 tabl) S:1x1. Czy jest to zapis prawidłowy w myśl zasady, że podane ilości się nie wykluczają, ponieważ są zarejestrowane i refundowane opakowania po 28 tabl, a dwa takowe opakowania to sumarycznie 56 tabl. Czy jest to raczej zapis nieprawidłowy z uwagi na to, że najmniejsze opakowania refundowane są po 14?

 

Odpowiedź SOW NFZ:  Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w Katowicach, nie widzi przeszkód - na podstawie przytoczonego przez Panią przykładu zapisu na recepcie - wydania leku Helicid 20 kaps. a 20 mg No 56.

 

*****

Pytanie 23:Lekarz na recepcie wypisał Spironol 0,1 1 op a 100 tabl. Jeżeli na stanie apteki nie ma takiego opakowania, czy mogę ze zniżką wydać (za zgodą pacjenta) 5 op po 20 tabl.?

Odpowiedź SOW NFZ: Jest możliwość - za zgodą pacjenta.

http://www.prawo.farmacja.pl/wpisy-act-more-id-268.html

 

 

*****

Pytanie 22: Jak to jest z tą numeracją recept?

 

Odpowiedź: Do czasu jednoznacznego wyjaśnienia problemu Śląski OW NFZ nie będzie kwestionował żadnej numeracji.

Pozwolę sobie dodać, że z rozporządzenia właściwie wynika, że każda numeracja 20 i 22 cyfrowa jest obecnie dopuszczalna.

 

 

05.03.2013 do 19.04.2013r.